Την Παρασκευή 17 Μαρτίου 2017, στο πλαίσιο του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος, η γεωπόνος κ. Σταυρούλα Γουντουδάκη επισκέφτηκε το σχολείο μας και μίλησε για τα φυτά στους μαθητές της Β΄ Τάξης.

Αρχικά έγινε μια εισήγηση για τα φυτά. Παρουσίασε φυτά, μίλησε για τη διάρκεια ζωής τους, για τα είδη τους, για τα φυτά και τους ανθρώπους (διατροφή, ιατρική), είπε για τα μέρη του φυτού (τους σπόρους, τους βλαστούς, τις ρίζες και τα φύλλα).

Πληροφόρησε τα παιδιά για τη χρησιμότητα των φυτών (στήριξη εδάφους, ξυλεία, χαρτί, βότανα, τροφή των ζώων και των ανθρώπων. Ανέφερε τη φωτοσύνθεση και εξήγησε πώς γίνονται τα σάκχαρα των φυτών.

Έδειξε μικρά φυτά, σπόρους και ρίζες και έφερε μουσκεμένα φασόλια για να δουν τα παιδιά πώς βγαίνει ο βλαστός.

Μετά οι μαθητές κόλλησαν φωτογραφίες φυτών, σπόρια και έγραψαν τα ονόματά τους εργαζόμενα σε ομάδες των 10 παιδιών. Έκαναν 3 κολλάζ, ένα για κάθε τμήμα.

Στη συνέχεια οι μαθητές φύτεψαν σπόρους σε μικρά γλαστράκια με χώμα που έφερε η γεωπόνος. Έγραψαν καρτελάκια με το όνομα του φυτού, τα πότισαν και περιμένουν να φυτρώσουν!