Λωξάντρα-Μαντάμ Σουσού

Στο πλαίσιο υλοποίησης πολιτιστικού προγράμματος με θέμα τη Μικρά Ασία και τον Πόντο, οι μαθητές της ΣΤ'  Τάξης διοργάνωσαν γιορτή κατά τη λήξη της σχολικής χρονιάς. Το ΣΤπαρουσίασε τη θεατρική παράσταση "Λωξάντρα" της Μαρίας Ιορδανίδου με την επιμέλεια της εκπ/κού Θεατρικής Αγωγής κ. Γεωργίας Φαρμακούλα και της δασκάλας του τμήματος κ. Βασιλικής Μαρινοπούλου. Το ΣΤ2 παρουσίασε τη θεατρική παράσταση Μαντάμ Σουσού, βασισμένο στο ομώνυμο έργο του Δ. Ψαθά, συγγραφέα μικρασιατικής καταγωγής, με την επιμέλεια της δασκάλας του τμήματος κ. Πηγής Βλαχοπάνου. Στη συνέχεια οι μαθητές χόρεψαν μικρασιατικούς χορούς και προσφέρθηκαν γλυκά που είχαν ετοιμάσει οι μητέρες των παιδιών με μικρασιατικές συνταγές.