Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Πολιτιστικές Με ταξίδι και χορό ταξιδεύω στην παράδοση της πατρίδας μου

Με ταξίδι και χορό ταξιδεύω στην παράδοση της πατρίδας μου

“ Με παραμύθι και χορό ταξιδεύω στην παράδοση της πατρίδας μου

στο 35ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την περασμένη Παρασκευή στο προαύλιο  του 35ου Δημοτικού Σχολείου,  εκδήλωση- φεστιβάλ  παραδοσιακών χορών  με θέμα:  “ Με παραμύθι και χορό ταξιδεύω στην παράδοση της πατρίδας μου ” ,  που διοργάνωσαν από κοινού το Τμήμα Πολιτιστικών Θεμάτων της Δ/νσης Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης Αχαΐας και το 35ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών στο πλαίσιο υλοποίησης Πολιτιστικού Προγράμματος .

Στην εκδήλωση συμμετείχαν  οι μαθητές επτά Δημοτικών   Σχολείων  του Δήμου Πατρέων : 1ου  Οβρυάς , 11ου , 35ου  , 48ου  , 64ου , 65ου  Πατρών και Κάτω Καστριτσίου με τους Δ/ντές τους και τους εκπ/κούς Φυσικής Αγωγής. Στην αρχή της εκδήλωσης , ο Διευθυντής του 35ου Δημοτικού Σχολείου Πατρών  Ευάγγελος Κομποχόλης, αφού καλωσόρισε ως οικοδεσπότης τους προσκεκλημένους  μαθητές , Δ/ντές , εκπ/κούς, γονείς καθώς και τους  άλλους παρευρισκόμενους , μίλησε για τo σημαντικό ρόλο που παίζει η  παράδοση στη διατήρηση της κοινωνικής συνοχής και της συλλογικής ταυτότητας της ελληνικής κοινωνίας στην ιστορική της πορεία.

Κατόπιν οι μαθητές του 35ου Δημοτικού Σχολείου με την επιμέλεια της εκπ/κού Θεατρικής Αγωγής  Γεωργίας Φαρμακούλα, παρουσίασαν θεατρικά  ένα παραμύθι για την παράδοση , γραμμένο από την  υπεύθυνη του Τμήματος Πολιτιστικών Θεμάτων  Ανδρεάννα Κουφού. Στη συνέχεια οι μικροί  μαθητές – χορευτές των επτά Δημοτικών Σχολείων εντυπωσίασαν το πολυπληθές κοινό.  Ντυμένοι με παραδοσιακές στολές,  χόρεψαν 21 παραδοσιακούς χορούς από διαφορετικές περιοχές της Πατρίδας μας , σκορπίζοντας  το κέφι  και τη χαρά αλλά και δηλώνοντας τη λεβεντιά, την ντομπροσύνη, τα μπέσα και την  παλικαριά  της Ελληνικής φυλής. Εντύπωση προκάλεσαν οι προβολές  που συνόδευσαν τους χορούς , τις οποίες επιμελήθηκε η  εκπαιδευτικός Η/Υ  του 35ου  Δημ. Σχολείου  Ιωάννα Χριστογιάννη.  Τα σκηνικά της εκδήλωσης ήταν επιμέλεια  της  εκπ/κού των Εικαστικών  Χαρίκλειας  Γιαννούλη.

Στο τέλος της εκδήλωσης, ο Δ/ντής του 35ου Δημοτικού Σχολείου  Ευάγγελος Κομποχόλης, συνεχάρη τους συμμετέχοντες μαθητές των χορευτικών Τμημάτων των επτά Δημοτικών  Σχολείων,  τους υπεύθυνους εκπ/κούς  της Φυσικής Αγωγής:  Αθανασία Τανμανάκια, Κωνσταντίνα Πολυδώρου, Κωνσταντίνα Ζορμπά, Νικόλαο Πομώνη, Μαρία Μισαηλίδη, Ευάγγελο Χαχόπουλο και Αγαθή Χρυσάφη καθώς και τις Δ/ντριες και Δ/ντές  των Σχολείων : Σπυριδούλα Αλεξοπούλου , Μαρία Πολυδώρου , Κωνσταντίνο Βλάχο, Νικόλαο Βεγιάννη, Αντώνιο Λέκκα και Μαρία Νυδριώτη.

Στην εκδήλωση παρέστησαν :  ο Πανοσιολογιότατος Αρχιμανδρίτης πατέρας Χριστόδουλος ως εκπρόσωπος  του Σεβ.  Μητροπολίτη Πατρών κ. κ. Χρυσοστόμου, ο Προϊστάμενος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Πρωτ/θμιας και Δευτ/θμιας Εκπ/σης Δυτικής Ελλάδας  Θεόδωρος Μπαρής, ο Σχολικός Σύμβουλος της 5ης Περιφέρειας  Πρωτ/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας  Ηρακλής Αγγελόπουλος , η Σχολική Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής  Πρωτ/θμιας και Δευτ/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας  Ασημίνα Κούρου, η Υπεύθυνη  του Τμήματος Πολιτιστικών Θεμάτων της Δ/νσης Πρωτ/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας  Ανδρεάννα Κουφού, ο Πρόεδρος του Συλλόγου Δασκάλων και Νηπιαγωγών Πάτρας Αναστάσιος Σταυρογιαννόπουλος ,  Διευθυντές Δημοτικών Σχολείων, εκπ/κοί, μαθητές ,γονείς και φίλοι των μαθητών καθώς και πλήθος της πατραϊκής κοινωνίας.